Jak robić skuteczne notatki? (cz.2)

Jak notować, by zapamiętywać na dłużej?

Aby robić skuteczne notatki, dzięki którym zapamiętasz materiał na długo (nauczysz się go), możesz wykorzystać metodę Cornella, ukierunkowaną na głębokie przetwarzanie , o której wspomniałam w poprzednim wpisie.

Na czym polega robienie notatek metodą Cornella?

Przykład takiej notatki, którą tu prezentuję, wykonałam do lekcji, wprowadzającej użycie czasowników regularnych w czasie Past Simple.


Podziel kartkę na 2 kolumny w stosunku 1:3. Przeczytaj swojemu dziecku jakąś lekcję z podręcznika tę której uczy się do kartkówki. Niech Twoje dziecko, słuchając Ciebie, notuje słowa kluczowe, swoje komentarze, pytania, które mu przyjdą do głowy w węższej kolumnie, a w drugiej (szerszej) – sformułowania, daty, nazwiska, fakty, to co najważniejsze z definicji. Ta druga kolumna ma zawierać notatki zbliżone do klasycznych, ale skrócone sparafrazowane, naszkicowane. Tu mogą by różne kolory, zakreślenia i schematy.
Po wysłuchaniu tekstu i zapisaniu dwóch kolumn trzeba wpisać własnymi słowami streszczenie z tych 2 kolumn tylko w kilku zdaniach, tak jakby miało posłużyć komuś, kto nie widział górnej części tabeli. To ma być kwintesencja tego co jest wyżej.
Dzięki takiemu robieniu notatek dochodzi do selekcjonowania informacji, próby zrozumienia tego co słyszymy i przełożenia „na nasze”. Ta notatka nie musi być zrozumiała dla wszystkich. Wystarczy, że my ją rozumiemy.

Good luck ?

Darmowe pierwsze konsultacje

Nie jesteś przekonana/y czy masz potencjał do nauki angielskiego?
Bądź na bieżąco z PerfectSpot

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i promocjach