Dlaczego uczę się angielskiego od tylu lat i tak mało pamiętam?

Dlaczego moje dziecko tyle się uczyło i dostało słabą ocenę? Dlaczego nie pamięta słówek z angielskiego skoro dopiero co dostało 5 z kartkówki? Zadajesz sobie czasami takie pytania? Założę się, że tak.

Co mówią na ten temat badania?

Uczysz się angielskiego, żeby swobodnie porozumiewać się w różnych sytuacjach życia codziennego. Całkiem sporo czasu spędzasz nad słówkami. To samo dotyczy Twojego dziecka. Zadajesz więc sobie co raz częściej pytanie: „Dlaczego uczę się angielskiego od tylu lat i tak mało pamiętam?”. Tym samym faktem zainteresowali się naukowcy. W 2014 r. angielscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynikało, że studenci pierwszego roku, mimo wysokich ocen końcowych w poprzednim etapie edukacji, pamiętali jedynie 40% z tego, czego uczyli się rok wcześniej. Z kolei badania amerykańskie z 2019 r. pokazują, że Amerykanie używają tylko 37% wiedzy nabytej w szkole.

Dlaczego tak się dzieje?

Pierwszym z winowajców tego, że zapominamy tak dużo ze szkoły, jest forma prowadzenia zajęć, polegająca na wykładzie, a wykłady są zabójcze dla naszego mózgu.

  • Jeśli nauczyciel przekazuje poprzez pogadankę ogromną ilość informacji, a uczeń w natłoku tych informacji, nie ma szansy na zastanowienie się nad nimi, nie dostaje za wiele kontekstu, w którym mógłby je przeanalizować w danym momencie, to przetwarza je płytko i wiedza ta, stając się bezużyteczną, jest z naszego mózgu eliminowana.
  • My, jako osoby dorosłe, wyłączamy się po 15-20 minutach wykładu, a co mają powiedzieć młodsze dzieci, które koncentrują się na takiej formie tylko do 7 minut?
  • To emocje są tym, co aktywuje nas intelektualnie. Jeśli coś nas zachwyca lub bulwersuje, wydzielają się hormony takie jak endorfina, dopamina, noradrenalina, adrenalina, a to pomaga nam zapamiętywać. Forma wykładu czy pogadanki temu nie sprzyja.

A Ty jak się uczyłaś do tej pory na kursach angielskiego? Jak wyglądają lekcje angielskiego Twojego dziecka? Czy jest ono na tych zajęciach aktywne? Czy ma może szansę przetrwać je w ciszy, nie ujawniając się zbytnio czy zawsze jest w jakiś sposób w nie zaangażowane? Czy zabiera głos na zajęciach i wyraża swoje opinie i mówi o rzeczach, które jego konkretnie dotyczą i budzą jego emocje?

Darmowe pierwsze konsultacje

Nie jesteś przekonana/y czy masz potencjał do nauki angielskiego?
Bądź na bieżąco z PerfectSpot

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i promocjach